کانتینر یخچال دار و انواع آن با شکل

ساخت وبلاگ

یکی از انواع کانتینرهایی که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد کانتینر یخچال دار است. در بسیاری از مواقع در حمل و نقل و جابه جایی بسیاری از مواد غذایی که لازم است در شرایط خاص دمایی مورد محافظت و نگهداری قرار گیرند مشکلاتی اتفاق می‌افتد برای نمونه، این مواد حساس به دما ممکن است در طول زمان جابه‌جایی و یا دپو شدن در مکانی خاص، فاسد شوند و از بین بروند.

کانتینر یخچال دار و انواع آن با شکل

از جمله این مواد غذایی می‌توان مرغ، گوشت، سبزیجات و میوه‌ها و… را نام برد که لازم است در شرایط خاص دمایی مورد حفاظت قرار بگیرند و این کار، دشوار است. چرا که  برای این مواد خوراکی در زمان طولانی امکان صدماتی وجود دارد.
کارایی کانتینر یخچال دار

کانتینر های یخچالدار کدامند؟

از طرفی بسیاری از این مواد لوازم مخصوص پزشکی هستند که وجود دمای خاص در نگهداری از این ابزار بسیار مهم است.

از طرف دیگر انواع کانتینرهای معمولی نیز به دلیل اینکه برای این کار طراحی نشده‌اند نمی‌توانند مناسب باشند چرا که این کانتینرها عایق حرارتی مناسبی ندارند بنابراین لازم است از کانتینرهایی استفاده کنیم که بتوانند هم دارای عایق حراراتی مناسبی برای نگهداری مواد حساس به دما به ویژه در زمان‌های طولانی باشند و هم دارای یک سیستم سرمایشی داخلی با کیفیت باشند تا از این طریق دمای داخل کانتینر را بر روی یک عدد ثابت و مشخص و تنظیم شده، تثبیت نمایند.

بنابراین کانتینرهای یخچال دار برای انجام این امور دارای کاربرد وسیع هستند از طریق این کانتینرها می‌توان مواد غذایی حساس به دما را از کارخانه تولید آن‌ها تحویل گرفت و در شهرها وشهرستان‌های دور و نزدیک به توزیع این مواد مشغول شد بدون اینکه هیچ گونه فساد و یا خرابی در این موارد اتفاق بیفتد.

این کانتینر ها با توجه به دارا بودن عایق مناسب برای بدنه خود، و هم‌چنین داشتن سیستم سرمایشی مناسب با استفاده از یک سیکل تبرید دمای داخل کانتینر یخچال دار را زیر صفر قرار می‌دهند و این دما را حفظ و ثبت شده نگه می‌دارند.

کانتینر ها ابزاری برای حمل و نقل انواع مختلف مرسولات و یا نگهداری مواد و اجناس گوناگون می‌باشد که بر اساس نوع اجناس و مواد، کانتینر ها نیز در انواع گوناگونی طراحی و ساخته می‌شوند.

یکی از انواع کانتینر ها و شاید بهتر است بگوییم یکی از پر کاربرد ترین کانتینر ها، کانتینر یخچالی می‌باشد.

این نوع محصول با ایجاد محیطی سرد در داخل خود و قابلیت تنظیم دما توسط کاربرد این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد که بتوانید کالاهایی حساس به دما را در داخل آن نگهداری و یا انتقال دهید.

کانتینر های یخچالی از نظر کاربرد و ابعاد در انواع مختلفی تولید می‌شوند که در ادامه به بررسی هر کدام همراه با ذکر مشخصات خواهیم پرداخت.
کانتینر یخچال دار چیست و چه کاربردی دارد؟

به کانتینر هایی که دارای تهویه هوای مناسب همراه با ابزار هایی به عنوان ثابت نگهداشتن دما دارند و لایه های تشکیل دهنده آن عایق مناسب دما می‌باشند، کانتینر یخچالی می‌گویند.

این نوع محصول بیشتر با استفاده از ورق های ساندویچ پانلی تهیه و تولید می‌شود که هم از وزن سبک و معقولی برخوردار بوده و هم محیطی ایزوله و عایق مناسب دما را نیز تشکیل می‌دهد.

بیشتر از این نوع کانتینر در حمل و نقل و یا نگهداری مواد فاسد شدنی و حساس به دما مانند :

    مواد دارویی
    مواد غذایی
    مواد و اجناس فاسد شدنی
    مواد شیمیایی حساس به دما
    خوراکی دام و طیور

استفاده می‌شود که ممکن است این انتقال در حد داخل کشور بوده و یا صادرات باشد. از این رو کانتینر های یخچالی به دو مورد صادراتی و مناسب برای مصرف داخل کشوری تقسیم بندی می‌شوند.
نحوه کار کانتینر یخچالی

این نوع کانتینر با استفاده از تهویه هوا از کف باعث کاهش دما شده که دلیل این موضوع هم به عدم یخ زدن سریع داخل کانتینر ، ایجاد دمایی ثابت و پایدار در مدت زمانی مشخص درون کانتینر یخچالی و در نتیجه حفظ مواد و محصولات داخل آن در بهترین حالت ممکن برمی‌گردد.

به دلیل استفاده از پنل های ساندویچی در ساختار دیواره ها و پوشش کانتینر های سرد خانه‌ای، این نوع محصول از دست دادن دمای کم و نزدیک به صفر را داراست که در نتیجه باعث مصرف انرژی بسیار پایین کانتینر شده و در وزن و کیفیت ساخت آن نیز تاثیر دارد.

موتوری که در کانتینر های یخچال دار نصب می‌شود و در حالت کلی، سیستم ساز و کار یک کانتینر یخچالی باید بتواند در هر ساعت عددی نزدیک به 260 متر مکعب هوا و بیشتر را سرد و انتقال دهد تا استاندارد های نگهداری مواد را داشته باشد.

همچنین در داخل این محصول از فیلتر های هوای مخصوصی نیز استفاده می‌شود که در صورت انتشار یافتن گاز هایی از طرف مواد نگهداری شده در داخل کانتینر یخچالی، هوای درون کانتینر تصفیه شده و زمان نگهداری مواد هم بیشتر شود.
انواع کانتینر یخچالی

برای کانتینر های یخچال دار دو دسته بندی می‌توان در نظر گرفت. اولین دسته بندی به نوع کانتینر از نظر حمل و انتقال ( به خارج از کشور یا داخل کشور ) مربوط می‌شود. کانتینر های مصارف داخلی به نسبت کانتینر های یخچالی مناسب برای صادرات از امکانات و ویژگی های کمتری برخوردار هستند. برای مثال :

    کانتینر های یخچالی صادراتی باید دارای سیستم هشدار دهنده اشکال کانتینر باشد. برای مثال در هنگام بارگیری و حمل و نقل مواد حساس، اگر برق این نوع کانتینر ها قطع شود بایستی هشداری برای پرسنل مربوط به انتقال این کانتینر فرستاده شود تا در سریع ترین زمان ممکن نسبت به رفع اشکال اقدام شود.
    کانتینر های یخچالی صادراتی دارای ژنراتور برقی هستند که در هنگام قطع برق، انرژی مورد نیاز کانتینر را برای چندین ساعت تامین نماید.
    این نوع کانتینر ها ( یخچالی صادراتی ) باید هر لحظه وضعیت داخل کانتینر را به صورت زنده در اختیار صاحب یا متصدی کانتینر قرار دهد تا از شرایط مواد داخل کانتینر یخچالی با خبر شود.

دومین دسته بندی برای کانتینر های یخچال دار مربوط به ابعاد و اندازه های آن ها می‌شود که در جدول زیر به بررسی انواع مختلف آن ها پرداخته ایم
نوع کانتیر     ابعاد داخلی     ابعاد درب     وزن ( کیلو گرم‌ )     حجم ( متر مکعب )
کانتینر 20 فوتی     
طول     عرض     ارتفاع
5.4560     2.273     2.294
    
عرض     ارتفاع
2.290     2.264
    30480     28.6
کانتینر 40 فوتی     
11.584     2.577     2.294
    
2.900     2.569
    34000     68
کانتینر 45 فوتی     
13.280     2.582     2.440
    
2.440     2.567
    34000     80.4
مشخصات کانتینر یخچال دار

کانتینر های یخچال دار از نظر نوع ابعاد دارای مشخصات فنی مختلفی هستند ولی در حالت کلی می‌توان اطلاعات زیر را برای آن ها در نظر گرفت :

    از ساندویچ پانل پلی اورتان 10 cm ساخته می‌شوند
    جنس موتور این نوع محصول کره‌ای اصل می‌باشد
    قدرت و توان موتور 7.5 اسب بخار است
    محل قرار گیری موتور در داخل کانتینر می‌باشد
    بازه دمایی -18 الی +18 درجه سیلیسیوس را در داخل کانتینر ایجاد می‌کند
    حد اکثر ظرفیت بار 26000 kg می‌باشد

که به نسبت ابعاد این ارقام بیشتر و یا کمتر می‌شود ولی به صورت میانگین می‌توان این اطلاعات را برای کانتینر های یخچال دار در نظر گرفت.
قیمت کانتینر سرد خانه‌ای

کانتینر های سرد خانه‌ای صادراتی، مناسب برای مصارف داخل، 20، 40 و 45 فوتی هر کدام دارای هزینه تولید و در نتیجه قیمت فروش متفاوتی هستند.

در کنار این موضوع، به دلیل واردات بخش عمده‌ای از قطعات تولیدی کانتینر های سرد خانه‌ای و نوسانات ارزی زیاد در کشور، نمی‌توان قیمت های ثابتی را برای هر کدام از موارد ذکر شده بیان نمود.

منبع: شایان تراک

مونا ترین مونا...
ما را در سایت مونا ترین مونا دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : مونا کیا mona1400 بازدید : 287 تاريخ : شنبه 18 ارديبهشت 1400 ساعت: 9:16